مدارک مورد نیاز ثبت شرکت تعاونی

ماده ۱۹- هیأت مدیره باید جهت تکمیل پرونده، فهرست اسامی و مشخصات اعضای هیئت مدیره، مدیر عامل، بازرس یا بازرسان و کلیه اعضاء (طبق فرم شماره ۷) تنظیم و به اداره کل / اداره تعاون تحویل می‌گردد. ماده۵- سهم اعضاء درتأمین سرمایه تعاونی برابر است مگر اینکه مجمع عمومی تصویب نماید که برخی از اعضاء سهم بیشتری خریداری نمایند. ماده۴- تعیین میزان سرمایه و ارزش سهام بعهده هیأت مؤسس تعاونی است و میزان آن در اساسنامه مصوب ذکر خواهد شد.

  • تعاونی های جامعه مدنی ، تعاونی های توزیع از جمله تعاونی های تجاری ، مصرف کنندگان ، مسکن ، تعاونی های جامع و تعاونی های چند منظوره اشاره نمود.
  • همانطور که از پیش به آن اشاره شد، ثبت شرکت ‌های تعاونی به منظور تولید، توزیع و ارائه کالا، محصولات و خدمات مورد نیاز مصرف کنندگان است که با کمترین هزینه و مناسب‌ترین کیفیت به متقاضیان عرضه می‌شود.
  • شرکت تعاونی به مجموعه ای گفته می شود که هم صنف های کاری و یا دوست و همسایه ها در کنار همدیگر کسب و کاری راه میندازند که بزرگ ترین هدف آن، کمک به خرید مایحتاج زندگی مردم هم چون خرید مسکن، گرفتن وام و دیگر کارهای ضروری است.
  • هیات موسس پس از تهیه طرح و اساسنامه و دیگر مشخصات تعاونی اقدام به دریافت موافقت نامه تشکیل تعاونی از وزارت تعاون مینماید و پس از دریافت اجازه نامه ثبت شرکت تعاونی از وزارت تعاون، شرکت را ثبت می کند، پس از آن پروانه تاسیس شرکت تعاونی بوسیله وزارت تعاون صادر می‌شود.

مجوز اداره تعاون جهت ثبت شرکت تعاونی ؛ وزارت تعاون باید «مجوز ثبت» صادر کند. در تعاونی های چند منظوره اگر عضویت برای همه آزاد باشد، داشتن عضو غیرشاغل مجاز است. حداقل میزان برای ثبت شرکت ها ی تعاونی سرمایه یک میلیارد ریال می باشد. البته می توان در ثبت شرکت تعاونی تعداد موضوع و نوع موضوع فعالیت را با ارائه طرح پیشنهادی افزایش داد. ز- انتشار آگهی دعوت اولین مجمع عمومی عادی با رعایت فاصله زمانی حداقل ۲۰ روز و حداکثر forty روز از تاریخ انتشار آگهی دعوت با تاریخ تشکیل مجمع عمومی عادی. شرکت تعاونی معمولاً در مواقعی بیشتر تشکیل می شود که وضع اقتصادی آشفته و نامساعد باشد و بعلت تورم و گرانی قدرت خرید مردم کم است.

ثبت شرکت تعاونی در تکسفیر

اداره کل تعاون پس از وصول تقاضای تشکیل تعاونی و بررسی طرح پیشنهادی ظرف حداکثر ۵۰ روز نظر مثبت یا منفی خود را اعلام می‌­کند و در صورت موافقت نمونه اساسنامه و فرم مورد نیاز در اختیار نماینده هیات موسس خواهد گرفت. هدف اصلی شرکت‌های تعاونی ارایه خدمات و تولید امکانات رفاهی مانند تولید، مصرف، توزیع، خدمات کشاورزی و ساخت و ساز در شهرها و روستاها و کمک به اقشار کم‌درآمد است. اما نحوه ثبت شرکت تعاونی به چه صورت است؟ چه مدارک و شرایطی برای ثبت شرکت تعاونی نیاز است؟ در این مقاله به این سوالات و همچنین نحوه ثبت این نوع شرکت می‌پردازیم. همان طور که در بخش صفر تا صد ثبت شرکت تعاونی گفته شد، برای ثبت باید مدارک در اداره تعاون تأیید شود و سپس به اداره ثبت شرکت­ها فرستاده شود.

ثبت شرکت تعاونی

بازرسان نیز مسئول نظارت بر عملکرد هیات مدیره اجرای تصمیمات مجمع و اساسنامه را بر عهده دارند. میزان سرمایه، مقررات مربوط به اعضا، ارکان، مقررات مالی و کاری، انحلال و تصفیه حداقل و حداکثر اعضا و نسبت به سرمایه و فرصت اشتغال و نوع فعالیت https://registercompanyco.ir/services/%d8%ab%d8%a8%d8%aa-%d8%aa%d8%ba%db%8c%db%8c%d8%b1%d8%a7%d8%aa-%d8%b4%d8%b1%da%a9%d8%aa/ باشد. هدف اصلی این شرکت‌ها ارایه خدمات و تولید امکانات رفاهی مانند تولید، مصرف، توزیع، خدمات کشاورزی و ساخت و ساز در شهرها و روستاها و کمک به اقشار کم‌درآمد است. بنابراین برخلاف شرکت‌های دیگر، هدف فرعی آن سوددهی و نفع مالی است.

مجمع عمومی عادی وزارت تعاون، وظیفه بررسی مدارک را بر عهده دارد و پس از تایید آن، اولین گام ثبت شرکت تعاونی با موفقیت پشت سر گذاشته می شود. پس از کسب مجوز بایستی تمامی مدارک مربوط به ثبت تا یک ماه آینده به این اداره فرستاده شود. هریک از شرکت ها تعریف منحصر بفرد، مراحل ثبت متفاوت و شرایط مختص به خود دارند که در این مقاله به تعریف شرکت تعاونی و مدارک لازم جهت ثبت شرکت تعاونی می پردازیم. همچنین تلاش کردیم تا تمام مراحل ثبت شرکت تعاونی در سامانه ثبت شرکتها را به صورت تصویری برای شما آماده سازی کنیم. به این ترتیب خود به راحتی می توانید در سامانه ثبت شرکت ها شرکت خود را ثبت کنید. پس از تشکیل اولین مجمع عمومی عادی و پس از اینکه مجمع مذکور اساسنامه شرکت تعاونی را تصویب کرد؛ اولین هیات مدیره و اولین بازرس برگزیده شدند، وظیفه هیات موسس خاتمه می‌یابد.

دیدار وزیر خارجه طالبان با نمایندۀ ویژه قطر در امور صلح

۱.شرکت های تعاونی تولیدی یا توزیعی،علاوه بر گرفتن مجوز تشکیل از اداره تعاون برای انجام فعالیت،موظف به گرفتن مجوز لازم از دستگاه های ذیربط نیز هستند. برای تاسیس هر تعاونی باید هیاتی به نام”هیات موسس” تشکیل شود که درباره تعداد اعضای هیات موسس در قانون و سایر مقررات بیانی یافت نمی شود ولی می توان گفت که تعداد اعضاء نباید از سه نفر کمتر باشد. یکی دیگر از شرکت های تجارتی، شرکت های تعاونی است که هدف آن با سایر شرکت هایی که تاکنون درباره ی آن ها صحبت شد فرق می نماید. هدف شرکت های سهامی عام و خاص و نسبی و غیره فعالیت به منظور سود و بهره دهی بیشتر است در صورتی که هدف اصلی شرکت های تعاونی کمک به بهبود وضع اقتصادی و رفاه شرکاء و تامین حوائج و نیازمندی های مخصوص آن ها است.

ماده ۱۵- با تصویب اساسنامه در اولین مجمع عمومی عادی، ذیل صفحات آن به امضای رئیس و منشی و صفحه آخر اساسنامه به امضای هیئت رئیسه می‌رسد. بدیهی است تصویب اساسنامه تعاونی با حداقل دو سوم اعضای اولین مجمع عمومی عادی خواهد بود. ماده ۱۴- هیات مؤسس هنگام تشکیل اولین مجمع عمومی عادی،برگه ورود به جلسه را از داوطلبان عضویت اخذ نموده و اسامی حاضرین را (طبق فرم شماره ۵) با امضای آنان تکمیل و پس از انتخاب هیئت رئیسه مجمع برای اعمال کنترل در اختیار آنان قرار می‌دهد. پس از آماده نمودن مدارک فوق و ارائه آن به موسسین شرکت تعاونی و اداره ثبت شرکت ‌ها، فرم‌های تکمیلی بررسی و ارزیابی شده و در مدت زمان یک هفته تاییدیه نهایی از سوی اداره تعاون صادر می‌شود. حائز اهمیت است که بدانیم میزان مسئولیت و اختیارات افراد در شرکت‌های تعاونی عام، مبنی بر میزان سرمایه شرکا نیست و در واقع هر یک از اعضا در مجمع عمومی، دارنده حق رای می‌باشند و مقدار سرمایه در این خصوص مورد توجه نیست. اما در شرکت‌های تعاونی از نوع سهامی خاص میزان اختیارات اعضای شرکت طبق میزان سرمایه معین می‌شود و در غیر اینصورت با توجه به توافق شرکا میزان اختیارات افراد در اساسنامه شرکت درج می‌شود.