فرایند ثبت تغییرات شرکت تعاونی به چه صورت است؟

عضویت شرکت تعاونی برای عموم اشخاص واجد شرایطی که در اساسنامه شرکت قید گردیده با تصویب هیأت مدیره شرکت آزاد می‌باشد. صدور مجوز ثبت شرکت تعاونی توسط اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان محل اشتغال. تشکیل تعاونی در عرض ۲ ماه پس از تاریخ صدور مجوز وزارت تعاونی صورت می گیرد. حداقل اعضاء مورد نیاز همانطور که در بند های بالایی به آن پرداختیم ۷ نفر هستند. ♦ سهام شرکت تعاونی با نام و غیر قابل تقسیم است و بهای آن باید نقداَ پرداخت شود. شرکتی است که به منظور اشتغال اعضاء در امور مربوط به کشاورزی، دامداری، دامپروری، پرورش و صید ماهی، شیلات، صنعت، معدن، عمران شهری و روستایی و عشایری و نظایر اینها فعالیت می‌نماید.

  • در مورد شرکت‌های تعاونی عام نیز مجوز صدور موافقت‌نامه تاسیس و آگهی پذیرش عضو و فروش سهام با تأیید وزارت تعاون خواهد بود.
  • کمک های مالی بلاعوض موسسات دولتی و یا با درصد های بسیار کم و با اقساط طولانی مدت گواه حمایت دولت از این بخش می باشد.
  • شرکت‌های تعاونی توزیعی نیاز مشاغل تولیدی یا اعضای مصرف‌کننده خود را در چهارچوب مصالح عمومی و با هدف کاهش هزینه و قیمت‌ها تامین می‌کند.
  • همانطور که از اسم آن مشخص است برای تولید یک محصول یا ارائه خدمات از قبیل کشاورزی و دامداری و دامپروری، صید ماهی، شیلات، معدن، صنعت، عمران شهری و روستایی و عشایری تشکیل می‌شود.

در این مقاله با قوانین و چگونگی ثبت شرکت‌های تعاونی آشنا می‌شویم، تا پایان ما را همراهی کنید. از بین این ۷ نفر باید حداقل ۳ نفر به عنوان هیئت موسس انتخاب شوند و این افراد باید تعهدنامه ی مربوط به قوانین شرکت را امضا نمایند. که با هدف رفع نیاز مشاغل تولیدی و یا مصرف کنندگان عضو خود و کاهش هزینه تعاونی ها تشکیل می شوند. عدم رعایت قوانین و مقررات مربوط پس از ٣ بار اخطار کتبی در سال به وسلیه وزارت تعاون بر طبق آیین نامه مربوط و بالاخره در صورت ورشکستگی طبق قوانین مربوط. در صورت تصمیم مجمع عمومی فوق العاده کاهش تعداد اعضا از حد نصاب مقرر در صورتی که حداکثر ظرف مدت ٣ ماه تعداد اعضا به نصاب مقرر نرسیده باشد. ـ وزارت تعاون پس از بررسی و تائید مدارک بالا اجازه ثبت شرکت تعاونی را صادر می کند .

مراحل ثبت شرکت تعاونی

میزان سهام در این شرکت های تجاری با نام و قابل تقسیم نیست و ارزش هریک به صورت نقدی پرداخت می شود. ارسال همه مدارک باید توسط هیئت موسس به اداره ثبت شرکت ها انجام شود. مجمع عمومی، بالاترین مرجع تصمیم گیری و نظارت در امور شرکت‌های تعاونی است، که از اعضای تعاونی یا نمایندگان تام الاختیار به صورت عادی و فوق العاده آن را تشکیل می‌دهند و هر عضو بدون در نظر گرفتن میزان سهم فقط یک رای دارد. با آغاز به کار سامانه جامع هوشمند بخش تعاون کشور مدت زمان ثبت شرکتهای تعاونی کاهش یافته و متقاضیان بدون مراجعه حضوری به ادارات کار می توانند به شکل آنلاین مدارک خود را ارسال و خدمات مورد نیاز را دریافت کنند. در شرکت تعاونی ممکن است اعضا دارای سرمایه و سهم یکسان از سود نباشند اما هر عضو بدون توجه به درصد سهامش، یک رای دارد و نسبت سهام به رای وجود ندارد.

راهنمای ثبت شرکت

شرکتی است که عضویت در آن برای همه افراد آزاد می باشد و تعداد اعضاء در این تعاونیها حداقل ۵۰۰ نفر می باشد و موسسین یا شرکت می بایست جهت تأمین بخشی از سرمایه اولیه و یا افزایش سرمایه شرکت ، سهام آن را به عموم مردم عرضه و واگذار نمایند. در شرکت تعاونی الزاما این قانون باید رعایت شود که سالیانه قسمتی از سود شرکت به میزان حداکثر ۵ درصد به عنوان سرمایه شرکت یا اندوخته شرکت، ۵ درصد به عنوان ذخیره قانونی و four درصد نیز به عنوان تعاون و آموزش در حساب شرکت واریز شود. همچنین شرکت های تعاونی می توانند نیمی از ذخیره قانونی خود را برای افزایش سرمایه در نظر بگیرند.

روش و مراحل ثبت شرکت تعاونی

تعیین نماینده از بین اعضای تعاونی برای حضور در جلسات مجامع عمومی شرکتها و اتحادیه‌هایی که تعاونی در آنها مشارکت دارد. گواهی پرداخت بانکی سرمایه شرکت تعاونی منطق بر مفاد اساسنامه به صندوق تعاون در three نسخه. در فصل ۵ قانون تعاون ایران، به شرکت تعاونی تولیدی و شرکت تعاونی توزیعی اشاره شده است. ما در دفتر ثبتی و حقوقی غدیر با سالها تجربه در زمینه ثبت ثبت شرکت برند و شرکت و به کارگیری وکلای خبره در زمینه حقوقی در خدمت همگی شما عزیزان میباشیم. ♦ اتحادیه تعاونی با عضویت شرکتها و تعاونیهای داوطلب و با حداقل ۷ عضو که دارای موضوع فعالیت واحد باشند در سطح شهرستان یا استان تشکیل می‌شوند. البته به‌دنبال حذف واسطه ها و تجمع تولیدکنندگان، هزینه‌ های تولیدی کاهش پیدا کرده و از فروش محصولات، منفعت بیشتری عاید می‌شود.