ثبت و تشکیل تعاونی ها

مسئولیت هر عضو شرکت تعاونی مانند شرکتهای سهامی محدود به سهام اشخاص است مگر آنکه توسط موسسین تصمیم دیگری اتخاذ گردد. همچنین مدارک مورد نیاز برای ثبت این شرکت نیز باید آماده ارسال باشند. اساسنامه شرکت در واقع به منزله سندی است که به آن اعتبار می بخشد. درصدی از سود جهت پاداش به اعضاء، کارکنان، مدیران و بازرسان به پیشنهاد هیات مدیره و تصویب مجمع عمومی تخصیص داده می‌شود. سهام شرکت تعاونی با نام و غیر قابل تقسیم است و بهای آن باید نقداً پرداخت شود. سهام شرکت تعاونی با نام و غیر قابل تقسیم است و بهای آن باید نقداَ پرداخت شود.

در این مقاله به تفاوت اساسنامه و شرکتنامه پرداخته شده است برای اطلاعات بیشتر مقاله را بخوانید. سرمایه بیش از ۷۰ میلیارد ریال لازم دارد مدارک نزد سازمان بورس و اوراق بهادار برده شود. این کار به منظور انتشار اعلامیه پذیره نویسی صادر می گردد . مجددا باید مدارک را به وزارت خانه مربوطه ارائه نماییم تا مجوز را صادر نماید . در این مقطع زمانی باید برای شرکت توسط موسسین نام مناسب انتخاب شود . اگر سرمایه شرکت در بردارنده آورده غیر نقدی باشد، آن آورده باید تقویم و تسلیم شده باشد.

ط)تنظیم و تهیه اوراق مخصوص خرید سهام که داوطلبان عضویت به هنگام خرید سهام آن را تکمیل و امضا خواهند کرد. ۵- تعاونی‌ها می‌توانند برخلاف سایر شرکت های تجاری اتحادیه تشکیل دهند. ۲- هیات ثبت شرکت در تهران موسس باید حداقل دو ثلث سهام را خریداری یا تعهد نماید. اعضا در صورتیکه واجد شرایط مقرر باشند می‌توانند به‌عنوان عضو، فعالیت نمایند و طبق اساسنامه در کلیه امور حق نظارت خواهند داشت.

  • ثبت شرکت تعاونی کشاورزی با استفاده از تخصص و کاردانی متخصصین و وکلای ما در موسسه حقوقی ویونا به صورت تضمین شده و کاملا قانونی به شکل ساده تری انجام خواهد شد.
  • به این ترتیب شما امور مالی و حسابداری خود را از پایه کنترل و مدیریت می‌کنید.
  • پس از کسب مجوز بایستی تمامی مدارک مربوط به ثبت تا یک ماه آینده به این اداره فرستاده شود.
  • جهت ثبت شرکت با مسئولیت محدود و سهامی خاص به کپی مدارک هویتی تمام افراد و گواهی عدم سوء پیشینه تمام اعضای هیئت مدیره که در مورد شرکت سهامی خاص برای بازرسین هم لازم می باشد، نیاز است.
  • ماده ۱۹۳ بیان می‌کند شرکت تعاونی اعم از تولید یا مصرف ممکن است مطابق اصول شرکت سهامی یا بر طبق مقررات مخصوصی که با تراضی شرکا ترتیب داده شده باشد تشکیل بشود.

• در شرکتهای تعاونی که بدون استفاده از کمک های دولتی و یا با هدف سرمایه گذاری تشکیل می شوند و حداقل ۵۰% سرمایه گذاری طرح توسط اعضاء تأمین می‌گردد، رعایت بند ۲ الزامی نمی ‌باشد. • در شرکتهای تعاونی اشتغال زا که به منظور ایجاد اشتغال تولیدی یا خدماتی با استفاده از کمک های دولتی برای اعضاء تشکیل می‌شوند، تعداد اعضاء بایستی حداقل معادل ۵۰% مشاغل دائمی طرح تعاونی باشد. • حداقل سرمایه مورد نیاز برای شرکت های تعاونی عام نیز صد میلیون ریال است.

شرکت‌های تعاونی به منظور فعالیت‌های تولیدی

کسانی که برای رسیدن به یک هدف خاص و فعالیت اقتصادی، قصد همکاری با یکدیگر و ایجاد شرکت را دارند؛ در زمینه فعالیت خود دارای تخصص هستند. اگر این افراد بخواهند بدون کمک و مشاوره اقدام به ثبت کردن شرکت های تعاونی بکنند؛ ممکن است موفق شوند. ذکر مواردی در هنگام انجام دادن کارهای اداری شرکت تعاونی ضروری است، این که هیئت موسس سازمان تعهدات کامل را از مدیر سازمان در قبال مسائل ثبتی دریافت کنند. زیرا در صورت انصراف مدیریت از ثبت شرکت تعاونی، تمامی کارها و موارد ثبتی لغو می شود و هزینه های مربوط به این کار بر عهده تمامی اعضای هیئت مدیره سازمان است.

پروانه بهره برداری وزارت صنایع

پس از آماده نمودن مدارک فوق و ارائه آن به موسسین شرکت تعاونی و اداره ثبت شرکت ‌ها، فرم‌های تکمیلی بررسی و ارزیابی شده و در مدت زمان یک هفته تاییدیه نهایی از سوی اداره تعاون صادر می‌شود. شرکت تعاونی توافق و مشارکتی است که میان افراد هم صنف به وجود می‌آید. بدین ترتیب با توجه به منافع و اهداف مشترک، زمینه ای برای بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی کشور حاصل می‌شود.

شرایط ثبت شرکت تعاونی و مزایای آن به چه صورت است؟

تعیین و معرفی صاحبان امضای مجاز (‌یک یا دو نفر از اعضاء هیأت مدیره به اتفاق مدیر عامل) برای قراردادها و اسناد تعهدآور تعاونی. تهیه و تنظیم دستورالعملهای داخلی تعاونی و تقدیم آن به مجمع عمومی برای تصویب. فرم های تکمیل شده و امضا شده مربوط به تشکیل تعاونی و راستی آزمایی صحت آن و ترتیب نظم آن ها. سهام شرکت تعاونی با نام و غیر، قابل تقسیم بوده و بهای آن بایستی نقدا پرداخت گردد.

هدف اصلی در ثبت شرکت سهامی عامو ثبت شرکت سهامی خاصو ثبت دیگر شرکتها فعالیت به منظور سود و بهره وری بیشتر است در صورتی که هدف اصلی از ثبت شرکت تعاونی کمک به بهبود وضع اقتصادی و رفاه شرکاء و تامین حوائج و نیازمندی های مخصوص آن ها است. تعاون یعنی دو یا چند نفر، در انجام امور با یکدیگر همکاری و مشارکت دارند؛ فعالیت این افراد می‌تواند در باب حل مشکلات اجتماعی و اقتصادی راهگشا باشد. شرکت تعاونی یکی از هفت نوع شرکتی است که قانون تجارت در باب آنها مواردی را ذکر کرده است.

بعنوان مثال اعمال تغییرات در خط‌ مشی‌های داخلی شرکت تعاونی، تغییر کارکنان، ساعت کاری شرکت، استخدام و تعدیل نیرو، تاسیس شعبات جدید و… برخی از تغییراتی هستند که لازم نیست فرآیند خاصی برای ثبت را طی کنند. اما در نظر داشته باشید که هر تغییری در شرکت تعاونی که در آن نیاز به دست بردن و اصلاح اساسنامه شرکت وجود داشته باشد، باید در اداره ثبت شرکت‌ها ثبت شود. پس از تکمیل مدارک مورد نیاز به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی می بایست نسبت به تکمیل اساسنامه،و فرم های درخواست ثبت شرکت تعاونی اقدام ،و پس از تکمیل و امضای این اوراق آنها را به همراه سایر مدارک گفته شده به اداره تعاون تحویل داد. هرچند در شرکت‌های سهامی حداقل میزان سرمایه و حداقل تعداد شرکا معین است اما در شرکت‌های تعاونی تعداد شرکا و سرمایه‌ی شرکت، متغیر و نامحدود است. در همین راستا شرکا به آسانی می‌‌توانند سهام خود را بین اعضا معامله کنند و محدودیتی از این حیث وجود ندارد و همچنین هرکس بدون نیاز به برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده و تصمیم‌ گیری پیرامون افزایش این سرمایه می ‌تواند یک یا چند سهم از شرکت تعاونی را خریداری کند. ماده‌ی ۱۹۳ قانون تجارت بیان می کند که تشکیل شرکت تعاونی اعم از تولید و مصرف ممکن است مطابق اصول شرکت سهامی یا برطبق مقررات مخصوصی باشد که با تراضی شرکا ترتیب داده شده است.

در این مطلب قرار است درباره نحوه ثبت شرکت تعاونی صحبت کرده و به تمامی شرایط و مدارک لازم در این زمینه اشاره کنیم. پس همراه ما باشید تا با چگونگی تشکیل یک شرکت تعاونی آشنا گردید. اساسنامه انواع شرکت‌های تعاونی، به صورت “نمونه اساسنامه” به وسیله وزارت تعاون تهیه شده و در اختیار تشکیل دهندگان شرکت قرار می‌گیرد. برای تشکیل هر شرکت تعاونی باید قبلاَ از طرف وزارت خانه مزبور “موافقت‌نامه تشکیل” صادر گردد. در اولین جلسه مجمع عمومی عادی اعضای هیئت مدیره انتخاب می گردند ودر اولین جلسه هیئت مدیره اسامی و مشخصات کامل اعضای هیئت مدیره و مدیر عامل و بازرسان شرکت تهیه و جهت بررسی تقدیم اداره کل تعاون می گردد. اولین هیئت مدیره منتخب شرکت تعاونی مکلف است پس از اعلام قبولی با انجام تشریفات مقرر نسبت به ثبت تعاونی اقدام نماید.