ثبت شرکت تعاونی؛ مدارک، مراحل و شرایط ثبت آن

در شرکت‌های تعاونی، تمام یا حداقل ۵۱ درصد سرمایه به وسیله اعضا در اختیار شرکت تعاونی قرار می‌گیرد. همچنین، نهادهای عمومی زیر می‌توانند (بدون عضویت) از راه وام بدون بهره یا هر راه مشروع دیگری از قبیل مشارکت، مضاربه، مزارعه، مساقات، اجاره، اجاره به شرط تملیک، بیع شرط، فروش اقساطی و صلح در تامین و یا افزایش سرمایه شرکت‌های تعاونی کمک نمایند. شرکت تعاونی اشتغال‌زا، شرکتی تعاونی است که با هدف ایجاد اشتغال تولیدی یا خدماتی، تشکیل می‌شود. اگر شرکت تعاونی اشتغال‌زا، با کمک‌های دولتی تشکیل شود، تعداد حداقل اعضا باید معادل ۵۰٪ مشاغل دائمی طرح تعاونی باشد. ۷- حداقل تعداد اعضاء برای ثبت تعاونی و در دوران فعالیت تعاونی نمی تواند از ۷ نفر کمتر تعیین شود .

  • ۱۱- هئیت مدیره در اولین جلسه خود رئیس، نایب رئیس، منشی، مدیر عامل و صاحبان امضای مجاز را انتخاب و به یکی از اعضای هیئت مدیره یا مدیر عامل با حق توکیل به غیر وکالت می‌دهد تا تشریفات قانونی ثت تعاونی را انجام دهد.
  • این شرکت می‌تواند به شما در طی کردن مقاله ذکر شده کمک کرده و در نتیجه زمان زیادی از شما گرفته نخواهد شد تا شرکت خود را ثبت کنید.
  • تقسیم مازاد درآمد بین اعضاء در صورت وجود سود خالص سالانه .
  • تهیه و تنظیم مدارک، گرفتن مجوزهای لازم برای فعالیت، برگزاری مجمع عمومی و تامین سرمایه جزو مهم‌ترین مراحل ثبت شرکت تعاونی در ایران هستند.

هر کدام از اعضا که امکان حضورش در جلسه وجود ندارد، می‌تواند نماینده تام‌الاختیار خود را به صورت کتبی برای حضور در مجمع به هیئت‌موسس معرفی نماید. البته باید توجه داشت که یک نفر نمی‌تواند همزمان وکالت یا نمایندگی بیش از یک عضو در تعاونی‌های کوچک و دو عضو در تعاونی‌های بزرگ را بر عهده داشته باشد. ۱.شرکت های تعاونی تولیدی یا توزیعی،علاوه بر گرفتن مجوز تشکیل از اداره تعاون برای انجام فعالیت،موظف به گرفتن مجوز لازم از دستگاه های ذیربط نیز هستند. شرکت تعاونی می‌تواند در قالب شرکت سهامی و یا به هر نحو که شرکا مقرر دارند تشکیل و اداره شود هر چند بدیهی است نحوه ثبت و اداره آن نباید در تضاد با قوانین و مقررات باشد.

هدف از تاسیس شرکت تعاونی

تعداد دفعات برگزاری جلسات مجمع معمولاً به صورت سالیانه و جلسات هیئت مدیره به صورت دو هفته یک بار برگزار می‌شود که در شرایطی هفته‌ای یکبار نیز ممکن است برگزار ‌گردد. پس از گرفتن اجازه‌نامه ثبت شرکت از وزارت تعاون، شرکت را ثبت می‌کنند. هیئت مؤسس تأسیس کننده شرکتهای تعاونی می‌ باشند و پس از آن کسانی که شرایط عضو شدن را دارند شناسایی و به شرکت دعوت می‌کند. لازم به ذکر است که دستیابی به همه ی موارد ذکر شده با رعایت قانون و مقررات وضع شده توسط وزارت تعاون انجام می گیرد. به عنوان مثال در تهیه کالاهای مورد نیاز اعضا، با جمع‌آوری پول جزئی که هر عضو می‌پردازد کالای مورد احتیاج اعضا را از دست اول خریداری و به همان قیمت تمام شده یا سود بسیار کم و جزئی به اعضا می‌فروشد .

پیام خانواده شهید پرازیده خطاب به مردم

به این گونه مشارکت ها شرکت تعاونی گفته می شود که هدف مورد نظر این مشارکت بیشتر بهبود وضع اقتصادی و اجتماعی در تهران می باشد که تنها با تلاش و کوشش افراد می تواند به هدف واحد رسید که الزامی است مطابق قوانین مندرج باشد. ۹- با تصویب اساسنامه در اولین مجمع عمومی عادی، ذیل صفحات آن به امضای رئیس و منشی و صفحه آخر اساسنامه به امضای هیئت رئیسه می‌رسد. بدیهی است تصویب اساسنامه تعاونی با حداقل دو سوم اعضای اولین مجمع عمومی عادی خواهد بود.

تعداد شرکا برای ثبت شرکت تعاونی :

بنابراین دولت، وزارتخانه‌ها، سازمانهای دولتی و شرکت‌های دولتی نمی‌توانند به عنوان عضو در یک شرکت تعاونی وارد شوند. کمک رایگان و پرداخت قرض‌الحسنه جهت تامین تمام یا بخشی از آورده‌های شرکت‌های تعاونی در زمانی که اعضا جز سه دهک اول درآمدی جامعه باشند. از دلایل بوجود آمدن معایب زیر می‌توان به محدود بودن امکانات وزارت تعاون جهت نظارت بر شرکت‌ها، نارسایی و ضعف قوانین و داشتن حق رای برابر در شرکت‌های تعاونی اشاره کرد.