ثبت شرکت تعاونی، مدارک و شرایط لازم جهت ثبت و تاسیس شرکت تعاونی

شرکتی است که عضویت در آن برای همه آزاد می باشد ( تعداد اعضاء در این تعاونیها حداقل ۵۰۰ نفر و براساس نوع تعاونی که وزارت تعاون تعیین کرده مشخص می شود وبایستی سهام آن رابه عموم مردم عرضه نمایند . در این مقاله درباره مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت سهامی خاص توضیحات و مطالبی ارائه شده است مقاله را تا انتها بخوانید. در ۴ رونوشت صورتجلسه نخستین مجمع عمومی عادی دال بر تصویب اساسنامه و انتخاب اولین هیات مدیره و بازرس یا بازرسان ارائه گردد. هئیت مدیره شرکت تعاونی در اولین جلسه خود رئیس، نایب رئیس، منشی، مدیر عامل و صاحبان امضای مجاز را انتخاب و به یکی از اعضای هیئت مدیره یا مدیر عامل با حق توکیل به غیر وکالت می‌دهد تا تشریفات قانونی ثبت تعاونی را انجام دهد. مجمع عمومی که از اجتماع اعضای تعاونی یا نمایندگان آن‌ها تشکیل می‌شود به دو صورت عادی و فوق العاده منعقد می‌گردد. انتخاب هیات مدیره و بازرس یا بازرسان، رسیدگی به ترازنامه و حساب سود و زیان و گزارش‌های مالی و تصویب بودجه سالیانه و تعیین سیاست‌ها و خط مشی شرکت از وظایف مجمع عادی و اتخاذ تصمیم در خصوص افزایش یا کاهش سرمایه و انحلال شرکت از اختیارات مجمع فوق‌العاده محسوب می‌شوند.

  • در این نوع از شرکت ها فعالیت هایی در باب تهیه و توزیع کالا خدمات مسکن و دیگر نیازمندی های افراد انجام می شود.
  • مراحل اداری مربوط به ثبت شرکت تعاونی ترتیب بسیار سخت و پیچیده ای دارد و افرادی که قصد تاسیس چنین شرکتی را دارند بایستی حتما این فرآیند ثبت را به سازمان هایی واگذار کنند که در این کار تخصص دارند.
  • رسیدگی و گرفتن تصمیم درباره تمامی امور جاری شرکت جز وظایف مجمع عمومی عادی می باشد که در این مقاله به مطالب بیشتری پرداخته می شود .
  • شرکتی است که عضویت در آن برای همه آزاد می باشد ( تعداد اعضاء در این تعاونیها حداقل ۵۰۰ نفر و براساس نوع تعاونی که وزارت تعاون تعیین کرده مشخص می شود وبایستی سهام آن رابه عموم مردم عرضه نمایند .
  • هدف اصلی این شرکت‌ها ارایه خدمات و تولید امکانات رفاهی مانند تولید، مصرف، توزیع، خدمات کشاورزی و ساخت و ساز در شهرها و روستاها و کمک به اقشار کم‌درآمد است.
  • تعیین میزان سرمایه و ارزش سهام بعهده هیأت مؤسس تعاونی است و میزان آن در اساسنامه مصوب ذکر خواهد شد.

تبصره۳- شرکتهای تعاونی با بیش از ۵۰۰ عضو و اتحادیه‌هایی که تعداد اعضاء تعاونیهای عضو آنها مجموعاً بیش از ۲۰۰۰ عضو باشد، «تعاونی بزرگ» محسوب می‌شوند. صورتجلسه ای مبتنی بر اولین جلسه هیات مدیره دال بر گزینش رئیس و نائب رئیس و منشی و هیات مدیره، تعیین صاحبان امضاهای مجاز و نامها و مشخصات آن‌ها و گزینش مدیرعامل تنظیم گردد. جهت دریافت خدمات و یا مشاوره رایگان با کارشناسان با تجربه ما با شماره ۸۶۰۸۶۲۵۶ تماس حاصل فرمایید.

برای تاسیس شرکت تعاونی وجود حداقل ۷ نفر الزامی است ، که از ۲ نفر به عنوان بازرس و ۵ نفر به عنوان موسسین یا هیئت مدیره و سهامدار تشکیل شده است. موسسه خدمات اداری کاج با علامت تجاری ثبت شده، با سالها تجربه موسسان خود در حوزه های مشاوره و راه اندازی و ثبت شرکت و اخذ مجوزات همواره خدمات خود را با بهترین کیفیت و مناسبترین قیمت ها اجرایی نموده است. ارائه مشاوره به شرکتها در حوزه ثبت شرکت و تغییرات آنها، ثبت برند، پیگیری امور اداری شرکتها و مشاوره مدیریت از مهترین خدمات ما می باشد.

با جَد همه موجودات زنده آشنا شوید!

شرکت تعاونی مشارکتی است که عده‌ای از افرادی که هم‌صنف هستند یا تناسبی مشابه دارند مثلاً همسایه، دوست، خویشاوند یا همشهری هستند. تبصره- در شرکت تعاونی، تعدد نوع و موضوع فعالیت با ارائه طرح پیشنهادی مجاز است. در شرکت‌های تعاونی همه با هم برابرند و همه همکار یکدیگرند و از نظر نژاد، زبان، رنگ پوست، ملیت، شغل و غیره هیچ‌کدام از اعضاء بر دیگری برتری ندارند. موسسه ی ثبتی و حقوقی برای اخذ کارت بازرگانی و همچنین خرید و فروش شرکت و ثبت برند در کرج و دیگر استان ها همراه شماست. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر یا بررسی مورد خاص، کارشناسان الوبیزنس می‌توانند در این زمینه به شما مشاوره دهند.

ثبت شرکت تعاونی

در ۴ رونوشت ارائه فهرست و مشخصات اعضای هیئت مدیره،بازرسان و مدیر عامل. در تابلوها و سربرگهای شرکتهای تعاونی ذکر عنوان «تعاونی» ضروری است و باید بطور https://nikregister.com/service/%d8%ab%d8%a8%d8%aa-%d8%aa%d8%ba%db%8c%db%8c%d8%b1%d8%a7%d8%aa-%d8%b4%d8%b1%da%a9%d8%aa/ خوانا قید شود. ـ نام افرادی که برای انجام امور مالی شرکت تعاونی دارای امضای مجاز هستند . الف)تناسب هدف های تشکیل تعاونی با هدف ها و برنامه های مصوب دولت.

ماده ۱۳- کارکنان دولت نمیتوانندتصدی هیئت مدیره و مدیر عاملی شرکتهای تعاونی را بپذیرند مگر در تعاونیهای خاص کارکنان ادارات و سازمانهای دولتی که در آن شاغل باشند، کارکنان بازنشسته مشمول این بند نمی‌شوند. ز- انتشار آگهی دعوت اولین مجمع عمومی عادی (طبق فرم شماره ۳) با رعایت فاصله زمانی حداقل ۲۰ روز و حداکثر forty روز از تاریخ انتشار آگهی دعوت با تاریخ تشکیل مجمع عمومی عادی. تبصره۱- در تابلوها و سربرگهای شرکتهای تعاونی ذکر عنوان «تعاونی» ضروری است و باید بطور خوانا قید شود. تبصره۲- برای واحدهای صنفی شهرستانها و برای هر واحد کارمندی و کارگری فقط یک شرکت تعاونی در هر موضوع فعالیت تشکیل می‌شود. شرکتی است که عضویت درآن برای گروهی خاص مانند کارگران ‘ دانشجویان ‘ کشاورزان ‘ زنان ‘ پزشکان ‘ وکلای دادگستری ‘ اعضاء هر صنف و مشاغل خاص و نظایر اینها با رعایت شرایط آزاد تعیین می شودودرنتیجه سهام آن فقط به افراد واجد شرایط واگذارمی شود .

زندگینامه سیدمحمدهادی طلوعی، کارآفرین برتر کشور در سال ۹۷

تأیید کارشناسان اداره ثبت و درج آگهی در روزنامه ­ها حداقل به سه هفته زمان نیاز دارد. حداقل اعضای شرکت تعاونی باید ۷ نفر باشد که از این تعداد دو سوم آنها در حرفه مربوط به موضوع شرکت تعاونی باید متخصص باشند. از میان اعضای شرکت ۳ نفر به عنوان هیئت مؤسس و یک نفر نماینده اداره کل تعاون انتخاب می شوند. تأسیس و راه اندازی شرکت تعاونی کار چندان پیچیده ای نیست ولی باید صفر تا صد ثبت شرکت تعاونی را بدانید.

رتبه مشاور ساختمان آموزشی، بهداشتی، درمانی

همچنین اساسنامه انواع شرکت‌های تعاونی به صورت نمونه اساسنامه توسط وزارت تعاون تهیه شده و به تشکیل دهندگان شرکت داده خواهد شد. اساسنامه انواع شرکت‌های تعاونی، به صورت “نمونه اساسنامه” به وسیله وزارت تعاون تهیه شده و در اختیار تشکیل دهندگان شرکت قرار می‌گیرد. برای تشکیل هر شرکت تعاونی باید قبلاَ از طرف وزارت خانه مزبور “موافقت‌نامه تشکیل” صادر گردد. برای ثبت شرکت تعاونی لازم است که از طرف وزارت تعاون “مجوز ثبت”صادر شود. اساسنامه انواع شرکت‌های تعاونی، به صورت “نمونه اساسنامه” به وسیله وزارت تعاون تهیه شده و در اختیار تشکیل دهندگان شرکت قرار می گیرد. برای تشکیل هر شرکت تعاونی باید قبلاَ از طرف وزارت خانه مزبور “موافقت نامه تشکیل” صادر گردد.

برای اخذ مجوز ثبت، اولین هیئت مدیره یا وکیل وی، مدارک مورد نیاز ثبت تعاونی را به وزارت تعاون تسلیم و صدور آن را درخواست می‌کند؛ وزارت تعاون پس از بررسی مدارک در صورت تایید اقدامات انجام شده، مجوز ثبت را صادر می‌کند. مجوز ثبت یکی از مدارکی است که باید برای ثبت تعاونی به مرجع ثبت تسلیم شود و بدون آن ثبت تعاونی ممکن نیست. هیئت مدیره مکلف است ظرف یک ماه از تاریخ برگزاری اولین مجمع عمومی عادی مدارک لازم از جمله مجوز ثبت شرکت یا اتحادیه تعاونی را برای ثبت و صدور آگهی مربوط به مرجع ثبت تسلیم کند. پس از آن، هیئت موسس اساسنامه شرکت تعاونی را طبق قوانین و تطبیق آن با اساسنامه‌های مقبول وزارت تعاون، تنظیم می‌کند.

برای ثبت تعاونی با هر حرفه و شغلی ، لازم است مجوز را از دفتر اداره کل تعاون شهری که تصمیم دارید شرکت تعاونی خود را در آن شهر ثبت کنید، بگیرید. شرکت تعاونی زمانی ایجاد می شود که اساسنامه آن توسط اولین مجمع عمومی عادی شرکت تصویب شود و ساختار هیئت مدیره با تعهد رسمی تعیین شود تا اینکه ابتدا اساسنامه را تصویب کند و سپس آن را برای تصویب نهایی به مجمع عمومی عادی ارائه کند. همانطور که گفتیم، برای ثبت هر شرکت یا اتحادیه تعاونی لازم است نخست اقدامات انجام شده برای تشکیل آن، از لحاظ مطابقت با مقررات به تایید وزارت تعاون برسد و برای آن “مجوز ثبت” صادر شود. مجوز ثبت حاکی از تایید وزارت تعاون بر مطابقت اقدامات انجام شده برای تشکیل تعاونی با مقررات مربوط است.