ثبت برند و ثبت علامت تجاری

ابتدا مدارک مورد نیاز افراد حقیقی را مورد بررسی قرار می‌دهیم. از مهمترین عوامل بازاریابی و تجارت، برند و نام تجاری است بطوریکه تمامی صاحبان سرمایه و شرکت اولین اقدامی که انجام می دهند انتخاب نام و ثبت آن است. در صورتی که موسس شرکت دارای کارت بازرگانی باشد که از حروف لاتین نوشته شده باشد ارائه کپی از آن الزامی است.

ثبت علامت تجاری شما را مالک بدون قید و شرط برند معرفی کرده و اگر فردی هم به دنبال سوء استفاده و ضربه زدن به برند شما باشد خیلی سریع از کرده پشیمان خواهد شد . ثبت برند یک امتیاز ثبت شرکت در تهران برای شما محسوب نمی شود بلکه یک حق است و این حق زمانی قانونی است که بصورت قانونی ثبت شود . تعهدی خوب است که منحصر به فرد باشد ، مشخص و شفاف باشد و ذهن را سر در گم نکند .

  • اگر قبل از اقدام در سامانه، از نام انتخابی خود استعلام نگیرید ممکن است پس از صرف زمان و هزینه ای که برای انجام مراحل بعدی می کنید با اخطار رد برند متوجه مشابهت در آن شوید که در این صورت هم وقت و هم انرژی و هزینه خود را به هدر داده اید.
  • دوست عزیزم برند اینتکس به صورت بین المللی ثبت شده است و شما در صورت داشتن کارت بازرگانی هم قادر به ثبت این برند نخواهید بود، بهتر است با یک علامت یا نشان تجاری دیگر در ایران فعالیت خود را برند کنید.
  • ثبت برند تجاری از جمله اقدامات حائز اهمیت برای فعالین تجاری است و دارای مزایا متعددی می باشد .

برند یا نام تجاری همان نشان و علامتی است که به صورت فارسی یا لاتین در فعالیت اقتصادی شرکت استفاده می شود. نکته ای که در این بحث حائز اهمیت است این است که واگذار کردن برند به شخص ثالث به سهولت قابل انجام است و این امر میتواند سبب افزایش منبع درآمد شخص و یا شرکت گردد و یا موجب انعقاد موافقت نامه اعطای نمایندگی فروش شود. مشابه و یا به شکل گمراه کننده ای شبیه یا ترجمه یک علامت و یا نام تجاری قبلا ثبت شده ای باشد که بخصوص برای همان کالا و خدمات مشابه و توسط نهاد و یا موسسه دیگری مورد استفاده قرار گرفته شده است .

در واقع واژه ی جدید می سازند و خود را با آن واژه معرفی می کنند. و می توانید آسوده خاطر باشید که رقبا نمی توانند از اسم و کالای شما کپی کنند. و این حق را خواهید داشت که در صورت استفاده ی دیگران از آن و یا حتی نمونه ی مشابه آن، علیه آنان به مراجع قضایی مربوطه شکایت کنیدو شخص متخلف محکوم به مجازات و جریمه ی نقدی مشخص شده می باشد.

ثبت برند شرکت

در مورد مدت زمان ثبت برند و موارد مهم دیگر، در این مقاله بطور مفصل توضیح داده‌ایم. مدت زمان حدودی بررسی ۳ کارشناس و رئیس اداره علامت تجاری و اعلام نظر ایشان که معمولاً در حدود ۱ ماه و یا کمتر زمان میبرد و اگر ثبت علامت تجاری مورد نظر از سوی هر ۴ نفر بلامانع تشخیص داده شود نوبت به سپری شدن زمان بخش دوم می‌رسد. و ثبت علامت تجاری از خدمات پر متقاضی و مهمی است که توسط اداره مالکیت معنوی ارائه می‌شود و از آنجائیکه این اداره فقط در شهر تهران مستقر است، تمامی اظهارنامه‌های ثبت علامت تجاری که در سامانه اینترنتی این اداره ثبت می‌شود، توسط کارشناسان مربوطه بررسی و اعلام نتیجه می‌شود.

علاوه بر این باید نامی که انتخاب کرده اید را در شبکه های اجتماعی هم جستجو کنید. در صورت وجود چندین اکانت با نام تجاری انتخابی شما، روی علامت تجاری انتخابی خط قرمز بکشید. چرا که داشتن نام ‌ها و گروه ‌های متفاوت در هر شبکه ی اجتماعی مشتریان شما را گیج و سردرگم خواهد کرد. مراحل ثبت برند و علامت تجاری بایستی دقیقا مطابق شیوه نامه اداره اختراعات و ثبت علایم انجام شده تا بتوانید به صورت قانونی برند را به نام متقاضی ثبت نمود. تمامی عرضه کنندگان کالا میتوانند محصولات خود را با ثبت برند با نام خود انجام دهند.

ولی باید این را در نظر داشته باشید که نام برند است که حرفه ی شما را معروف می کند. مدیران و صاحب نظران، نام تجاری و یا یک برند را با اهداف متعددی به ثبت می رسانند. در حقیقت حق استفاده اختصاصی از برند ثبت شده برای بکار گیری روی کالا و فعالیت مورد نظر آن به فرد دیگر قطعاً در حیطه مالک برند می باشد. به عنوان مثال چرخ دنده به عنوان نیروی محرکه و اقتصاد و تولید است ، میخ به عنوان عنصر اتصال و ابزاری برای نجاری و خدمات چوب است ، درخت نماید اعتماد و سایه است ، پنجره نماد افق دید و روزنه امید است و … همه وهمه دارای مفاهیمی هستند که می توانند تبدیل به لوگو و علائم تجاری شما شوند .

پس از آن، متقاضی باید با همراه داشتن این مدرک چاپی و همچنین مدارک احراز هویت، به‌صورت حضوری به ساختمان مجاور مرکز مالکیت معنوی قسمت پاسخگویی مراجعه کند. بدون شک اگر در وادی ثبت علامت تجاری و مسائل مربوط به آن وارد شده باشید بسیار دیده اید که گفته می شود برند پیشنهادی باید دزر طبقه خاص خود منحصر به فرد باشد. منظور از طبقه بندی این است که برند و عاتمتی که ثبت می کنید تنها در همان طبقه ای که ثبت شده است محافظت می شودلیست طبقات بین المللی علائم صنعتی و تجاری اعلام شده از سوی سازمان اسناد و املاک کشور مرکز مالکیت صنعتی شامل ۴۵ مورد می باشد. امروزه در بیشتر کشور های جهان چه توسعه یافته و چه جهان سومی برند را ثبت و محافظت می نمایند .

انتشار آگهی ثبت علامت تجاری

طبقه ۱۷ – لاستیک، کائوچو، صمغ، آزبست (پنبه نسوز)، میکا (سنگ طلق) و کالاهای ساخته شده از این مواد که در طبقات دیگر ذکر نشده‌اند؛ پلاستیک دارای شکل و قالب خاص برای استفاده در تولید سایر کالاها؛ مواد بسته‌بندی، درپوش‌گذاری، انسداد و عایق‌بندی؛ لوله‌های قابل ارتجاع غیرفلزی. مدت زمان این حفاظت متفاوت است ولی آرم تجاری قابلیت تمدید شدن نامحدود توسط پرداخت مبلغ مربوطه را دارد. تکمیل اظهارنامه برند با دقت کامل و ارسال آن به صورت الکترونیکی. کپی روزنامه رسمی تاسیس و آخرین تغییرات شرکت که از ۲ سال نگذشته باشد. از استفاده کردن نشانه های سلطنتی، سازمان های بین المللی و … نیز خودداری کنید. برای انتخاب اسم با هدف لوازم خانگی، مواد غذایی، نوشیدنی ها و … انتخاب علامت بسیار دشوار است.

کدام برندهای تجاری را نمی‌توان ثبت کرد

برند و برندینگ ستون کسب و کار است و به لحاظ تداوم در تجارت، یک نام یا نشان ماندگار بسیار مهم است. از این رو شرکت‌ها و اشخاص تلاش دارند تا نام و نشانی که برایش برنامه‌ریزی کرده‌اند به سلامت به مسیر موفقیت و پیشرفت خود ادامه دهد. ثبت علامت تجاری فقط به‌ثبت رسیدنِ آن نیست؛ قوانین استفاده، نگهداری و مسائل آن بسیار مهم هستند. از این رو شرکت افق پژوهش نیکان تلاش کرده است تا اطلاعات دقیق و مهمی نسبت به ثبت علامت تجاری، ثبت برند، ثبت لوگو، ثبت نام تجاری و دیگر موارد به موکلین خود اطلاع‌رسانی کند و در تمامی مراحل ثبت و بهره‌برداری از نشان تجاری، در کنار آنها باشد. به منظور ثبت برند بین الملل لازم است ابتدا برند خود را به صورت داخلی به ثبت رسانده و سپس نسبت به اخذ کارت بازرگانی اقدام لازم ثبتی و اداری صورت پذیرد. با انجام مراحل ذکر شده با انتخاب و گزینش کشور مقصد برای ثبت برند و علامت تجاری اقدامات لازم را انجام خواهند داد.