اصول ثبت شرکت های تعاونی

پس از تشکیل اولین مجمع عمومی عادی و پس از اینکه مجمع مذکور اساسنامه شرکت تعاونی را تصویب کرد؛ اولین هیات مدیره و اولین بازرس برگزیده شدند، وظیفه هیات موسس خاتمه می‌یابد. اداره تعاون مدارک مورد نیاز تشکیل شرکت تعاونی را به اداره ثبت شرکت‌ها می‌فرستد و پس از تایید کارشناسان این مجموعه، آگهی تاسیس صادر می‌شود. ثبت شرکت تعاونی در کوتاه‌ترین شکل خود حدود سه هفته کاری زمان می‌برد.

برای ثبت شرکت تعاونی طبق تبصره ۲ ماده شرکتهای تعاونی مصوب ۱۳۵۰ حداقل شرکا را ۷ عضو تعیین کرده است ولی عملا تعداد شرکای تعاونی خیلی بیشتر است. ♦ حداقل تعداد اعضاء در زمان ثبت شرکت تعاونی و دوران فعالیت شرکتهای تعاونی نباید از ۷ نفر عضو کمتر باشد. ♦ تعداد بازرسان در ثبت شرکت تعاونی ممکن است یک یا چند نفر باشند. در قانون حداکثری برای آن ها تعیین نشده است و بازرس ممکن است شخص حقیقی باشد یا شخص حقوقی. شرکت تعاونی حداقل با ۷ نفر عضو می‌تواند تأسیس شود که شرایط قانونی را برای عضویت در شرکتهای تعاونی داشته باشند. از جمله تابعیت ایرانی، نداشتن ممنوعیت قانونی و حجر، و در شرکتهای تعاونی مشابه عضو نباشد.

حداقل شرکا برای ثبت شرکت تعاونی چند نفر است؟

از این رو اگر مجموعه‌ای در هر دو تقسیم‌بندی به فعالیت بپردازد، به آن شرکت تعاونی چند منظوره گفته می‌شود. حداقل تعداد اعضاء در زمان ثبت شرکت تعاونی و دوران فعالیت آن نباید از ۷ نفر عضو کمتر باشد. برای تاسیس هر تعاونی باید هیاتی به نام”هیات موسس” تشکیل شود که درباره تعداد اعضای هیات موسس در قانون و سایر مقررات بیانی یافت نمی شود ولی می توان گفت که تعداد اعضاء نباید از سه نفر کمتر باشد.

  • از بین ۷ نفر اعضا حداقل ۲ نفر باید رشته تحصیلیشان با موضوع شرکت مطابقت داشته باشد.
  • در تابلوها و سربرگهای شرکتهای تعاونی ذکر عنوان «تعاونی» ضروری است.
  • در واقع اعضای شرکت در کنار یکدیگر، جمعیتی کوچک را پدید می‌آورند که بعنوان مثال در تهیه کالاهای مورد نیاز اعضا، با جمع‌آوری پول جزئی که هر عضو می‌پردازد کالای مورد احتیاج اعضا را از دست اول خریداری و به همان قیمت تمام شده یا با سود خیلی جزئی به اعضا می‌فروشد.
  • برای انجام کارهای بانکی شرکت تعاونی باید حسابی به نام «تعاونی در شرف تأسیس» یا حسابی به نام بانک «توسعه تعاون» در یکی از بانک‌ها باز کنید.
  • تاییدیه اعضا اولین هیات مدیره و بازرس یا بازرسان به صورت کتبی ارائه شود.

همانطور که از پیش به آن اشاره شد، ثبت شرکت ‌های تعاونی به منظور تولید، توزیع و ارائه کالا، محصولات و خدمات مورد نیاز مصرف کنندگان است که با کمترین هزینه و مناسب‌ترین کیفیت به متقاضیان عرضه می‌شود. از جمله شرکت‌های تعاونی می‌توان به شرکت‌های حمل و نقل، امور مسکن، تعاونی فرهنگیان، تعاون کارمندان و نظایر این ها اشاره کرد. همچنین ثبت شرکت فوایدی نظیر معافیت از پرداخت حق الثبت، پرداخت مالیات و پرداخت حق تمبر را در بر می‌گیرد.

ارکان تصمیم گیرنده در شرکت تعاونی چه کسانی هستند؟

این شرکت با هدف بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی اعضا، به وسیله همکاری و تشریک مساعی آنها با رعایت قانون مزبور تشکیل خواهد شد. در این مطلب قرار است درباره نحوه ثبت شرکت تعاونی صحبت کرده و به تمامی شرایط و مدارک لازم در این زمینه اشاره کنیم. پس همراه ما باشید تا با چگونگی تشکیل یک شرکت تعاونی آشنا گردید.

ثبت شرکت تعاونی

این شرکت ها در موضوع فعالیت خود محدودیتی ندارند و می توانند در اساسنامه خود هر نوع فعالیت مرتبط با کشاورزی را در نظر گرفته و ثبت کنند. به همین دلیل ممکن است یک شرکت تعاونی کشاورزی هم زمان به عنوان شرکت تعاونی تولیدی ، توزیعی و حتی اعتباری شناخته شود. جلسات مجمع معمولاً به صورت سالیانه و جلسات هیئت مدیره به صورت دو هفته یک بار برگزار می‌شود. مطمئنا ثبت شرکت تعاونی روستایی اثرات مثبت فراوانی بر روی اقتصاد کشور دارد. [newline]چراکه متقاضیان ثبت اینگونه شرکت ها اولا می توانند از حمایت های دولتی برای توسعه فعالیت های اقتصادی خود بهره مند شده و ثانیا این کار می تواند باعث اشتغالزایی و عدم مهاجرت روستاییان به نواحی شهری شود. به هموطنان گرامی توصیه می شود که برای تنظیم اسناد شرکتی مثل اساسنامه، صورتجلسه و اظهارنامه و نیز انجام سریع فرآیند ثبت شرکت با کارشناسان و وکلایی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشند. شرکت تعاونی تولید شرکتی است که بین عده‌ای از ارباب حرف تشکیل می‌شود و شرکا مشاغل خود را برای تولید و فروش اشیاء یا اجناس به کار می‌برند.

در four رونوشت ارائه فهرست اسامی و امضاء حاضرین در نخستین مجمع عمومی عادی. در شرایط خاص که تشکیل اتحادیه سراسری ضروری است و تعداداعضاء به حد نصاب نمی‌رسد، تشکیل اتحادیه با مجوز وزیر تعاون و رعایت حداقل قانونی بلامانع است. تبصره۲- اعضای تعاونی مکلفند مبلغ تعهد شده سهم خود را ظرف مدت مقرر در اساسنامه که نباید از دو سال بیشتر باشد تادیه نمایند.

جهت ثبت شرکت در تهران نیاز به یکسری مجوزها هستیم که یک مجوز مربوطه باید از اداره کل تعاون شهری که تصمیم دارید شرکت را در آنجا ثبت کنید گرفته شود. شرکت تعاونی زمانی ایجاد می شود که اساسنامه آن توسط اولین مجمع عمومی عادی شرکت تصویب شود و ساختار هیئت مدیره با تعهد رسمی تعیین شود تا اینکه ابتدا اساسنامه را تصویب کند و سپس آن را برای تصویب نهایی به مجمع عمومی عادی ارائه کند. همانطور که گفتیم، برای ثبت هر شرکت یا اتحادیه تعاونی لازم است نخست اقدامات انجام شده برای تشکیل آن، از لحاظ مطابقت با مقررات به تایید وزارت تعاون برسد و برای آن “مجوز ثبت” صادر شود. مجوز ثبت حاکی از تایید وزارت تعاون بر مطابقت اقدامات انجام شده برای تشکیل تعاونی با مقررات مربوط است. برای اخذ مجوز ثبت، اولین هیئت مدیره یا وکیل وی، مدارک مورد نیاز ثبت تعاونی را به وزارت تعاون تسلیم و صدور آن را درخواست می‌کند؛ وزارت تعاون پس از بررسی مدارک در صورت تایید اقدامات انجام شده، مجوز ثبت را صادر می‌کند. مجوز ثبت یکی از مدارکی است که باید برای ثبت تعاونی به مرجع ثبت تسلیم شود و بدون آن ثبت تعاونی ممکن نیست.

misc