ارکان شرکت های سهامی

باید دقت داشته باشیم که مرجع ارزیابی آورده های غیر نقدی موسسان با مرجع تصویب آن یکی نیستند. همچنین می توانید از طریق چت آنلاین و یا جلسه‌ی حضوری با مشاوران با تجربه ما، در این خصوص صحبت کنید. اما رکن سوم، یعنی رکن نظارتی، رکنی اختیاری بوده و در بعضی از شرکت ها وجود دارد.

ارکان شرکت سهامی

انتخاب مدیران بوسیله مجمع عمومی عادی صورت می گیرد ، اما اولین مدیران شرکت بوسیله مجمع عمومی موسس نیز می تواند انتخاب شوند. بر طبق ماده ۱۰۷ لایحه اصلاحی قانون تجارت ، هر شرکت سهامی بوسیله عده ای از سهامداران که قانون عنوان هیات مدیره به آنها داده است ، اداره می شود . اجتماع سالیانه صاحبان سهام برای تصویب حساب هاو تراز نامه و تخصیص سود و زیان ، تعیین مدیران و بازرسان “مجمع عمومی عادی” نام دارد .

مجمع عمومی عادی

هیئت‌مدیره از بین اعضای هیئت‌مدیره یا از خارج از اعضای هیئت‌مدیره، حداقل ۱ نفر شخص حقیقی (فرد و نه شرکت) را به‌عنوان مدیرعامل انتخاب می‌کند. حداکثر مدت مأموریت مدیرعامل نیز ۲ سال است و اگر مدیرعامل خودش نیز عضو هیئت‌مدیره باشد، مدت مدیرعاملی وی نباید بیش از مدت عضویتش در هیئت‌مدیره باشد. همانطور که می‌­دانید ثبت شرکت انواع مختلفی دارد و اگر شما تصمیم به ثبت شرکت سهامی خاص یا هر کدام از آنها گرفته‌اید، لازم از به طور جزئی از تمام مراحل مطلع باشید.

در عوض ،تحلیل جایگاه و کارکردهای ارکان سه گانه مزبور در قالب شخصیت حقوقی شرکت تجاری خود گویای رابطه آنها با یکریگر خواهد بود . هر یک از اجزای این سازمان ، کارکرد و نقش خود را در هماهنگی با سایر ارکان ایفا می کند . جایگاه و کارکرد ارگانها ی یاد شده،در مجموع شکل دهنده دوره حیات یا فعالیت شرکت به شمار می روند.

رسیدگی به امور کلی شرکت و تصمیم گیری درباره تمامی امور عادی و جاری شرکت . انتخاب روزنامه کثیرالانتشار به منظور چاپ آگهی ها و ثبت شرکت در تهران دعوتنامه های شرکت . تعیین کردن شروع و اتمام سال مالی و شیوه تنظیم ترازنامه و زمان آن و نحوه محاسبه سود و زیان و تقسیم آن .

در نوبت اول دارندگان بیش از نصف + دارندگان سهام باید در جلسه حضور داشته باشند در صورتی که در نوبت اول این میزان حاصل نشد در نوبت بعدی مجمع عمومی فوق العاده و موسس با حداقل یک سوم سهام شرکت تشکیل می شود و مجمع عمومی عادی با هر تعداد سهامی که مالکین آنها در جلسه حضور دارند. شرکت سهامی خاص از شراکت حداقل ۳ نفر با حداقل a hundred هزار تومان سرمایه تشکیل می شود. فقط تعداد محدودی از افراد هستند که می توانند سهام این شرکت را خریداری کنند. در همان بدو تاسیس شرکت، شرکا باید تمام سرمایه را تامین کرده و مقداری از آن (حدود ۳۵%) را در بانک به عنوان سپرده “شرکت در شرف تاسیس” قرار دهند. در زمانی که شرکت دچار قرض و بدهی شود، هرکدام از سهامداران بسته به مقداری که در شرکت سرمایه گذاری کرده اند موظف به ادای قبوض خواهند بود.

  • طبق ماده‌های ۸۷ و ۸۸ لایحۀ اصلاح قسمتی از ماده‌های قانون تجارت، در این مجمع لازم است که صاحبانِ بیش از نصفِ سهامی حاضر باشند.
  • جایگاه و کارکرد ارگان های یاد شده، در مجمع شکل دهنده دوره حیات یا فعالیت شرکت به شمار می روند.
  • مگر آنکه قبل از اتمام مدت ، شرکت نسبت به تمدید آن اقدام کرده باشد.
  • اعضای هیئت مدیره، حداکثر به مدت ۲ سال انتخاب می‌شوند و انتخاب مجدد آن‌ها بلامانع است.

شخص یا اشخاص حقوقی عضو هیئت مدیره می­توانند نمایندگان خود در هیئت مدیره را هر زمان که بخواهند عزل کنند به شرط آنکه در هر زمان جانشین او را مکتوب معرفی نمایند. در مجامع عمومی تعاونی های سهامی عام، هر سهامدار، برای هر یک سهم فقط یک رأی خواهد داشت. مرجع ثبت شرکت‌ها پس از وصول مدارک مذکور در ماده قبل و تطبیق مندرجات آنها با قانون اجازه انتشار اعلامیه پذیره‌نویسی سهام‌جدید را صادر خواهد نمود. ‘جایگاه حقوقی مدیران در شرکت‌های سهامی’, فصلنامه علمی تحقیقات حقوقی بین المللی, four, pp. 9-40.

هرکس باید حداقل یک سهم داشته باشد تا عضو سهامداران محسوب شود و بدون رعایت تشریفات ذکر شده در اساسنامه_مثلا اخذ اجازه ی سایر سهامداران_ نیز نمیتواند سهام خود را به دیگری منتقل کند. آشنایی با خدمات موسسه حقوقی موسسه حقوقی برای بسیاری از کسانی که به دنبال خدمات حقوقی هستند انتخاب مطمئن تر و مقرون به صرفه تری محسوب م… پس از بررسی انواع شرکت‌ها، در این مقاله به تعریف شرکت مختلط سهامی و نک… ۵ / ۵ ( ۴ امتیاز ) شرکت های با مسئولیت محدود عموما به شرکت های تجاری اطلاق می شود که متشکل از ۲ شریک…

ثبت علامت

دومین وظیفه‌ ایشان، تهیه گزارش برای مجمع عمومی بر اساس اسناد شرکت است. همچنین، هیئت نظار می‌تواند شرکا را برای انعقاد مجمع عمومی دعوت کند و با رأی مجمع طبق بند ب ماده ۱۸۱ قانون تجارت، شرکت را منحل نماید. این مجمع در تشکیل شرکت، عمده‌ترین نقش را دارد و به همین دلیل، باید کسانی که حداقل نصف سرمایه شرکت را تعهد کرده‌اند، حضور داشته باشند. این مجمع بررسی نهایی مقدار سرمایه تعهدشده را که برای تشکیل شرکت ضروری است انجام می‌دهد تا هنگام ثبت شرکت مشکلی ایجاد نشود.

امکان عقد قرارداد با شرکت های بزرگ فراهم خواهد شد؛ چرا که شرکت های به نام و بزرگ وارد مذاکره و اخذ قرارداد با اشخاص حقیقی نخواهند شد. سهامداران فقط به میزان سهام خود در برابر بدهی های شرکت مسئول خواهند بود. برای ایجاد ثبت شرکت مدنی هریک از شریکان باید مال یا حق مالی که نسبت به آن مالکیت دارد را به شرکت بیاورد. این مال ممکن است مال مادی یا معنوی باشد و در نتیجه مالکیت نیز اعم از مالکیت مادی و معنوی است. ۴ – طرح اعلامیه پذیره‌نویسی سهام جدید که باید به ترتیب مقرر در ماده ۱۷۴ این قانون تنظیم شده باشد. ی – مبلغ دیون شرکت و هم چنین مبلغ دیون اشخاص ثالث که توسط شرکت تضمین شده است.

شرکت‌های دولتی تابع قوانین تاسیس و اساسنامه‌های خود می‌باشند و فقط نسبت به موضوعاتی که در قوانین و اساسنامه‌های آنها ذکر‌نشده تابع مقررات این قانون می‌شوند. دادگاهی که حکم بطلان شرکت را صادر می‌نماید باید ضمن حکم خود یک یا چند نفر را به عنوان مدیر تصفیه تعیین کند تا بر طبق‌مقررات این قانون انجام وظیفه نمایند. ۸- جنیدی، لعیا، نوروزی، محمد، شناخت دارندگان اطلاعات نهانی شرکت‌های سهامی ‌عام، مجله دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، شماره ۱۰۱، ۱۳۸۹. در حقوق اروپایی نیز ثبت برند تجاری مفهوم نمایندگی قانونی را به صراحت در خصوص مدیری که به عنوان ارکان شخص حقوقی عمل می‌کند، به کار رفته است. رکن تصمیم‌گیرنده در شرکت نسبی می‌تواند اتفاق آرای شرکا، یعنی نظر همه، باشد یا با نظر به اساسنامه شرکت نظر اکثریت مد نظر باشد. احتمال دارد از اختیارات مدیران تکی یا به صورت شریکی بر شرکت وارد شود .سهام نام برده با اسم بوده و قابل واگذاری نیست و چنانچه که مدیری مفاصا حساب دوره کاری خود در شرکت را اخذ نکرده است سهام نام برده در صندوق شرکت به حکم وثیقه باقی خواهد ماند.

بالاترین مرجع قدرت در شرکت مجمع عمومی است که کنترل کلیه امور را در دست دارد و سرنوشت شرکت، شیوه فعالیت ، اداره و تعطیلی آن بمتنی بر مقررات قانون تجارت و مفاد اساسنامه در دستان مجمع عمومی قرار دارد. اجرای مفاد اساسنامه از طرف شرکت ضروری می باشد و از مهم ترین ثبت تغییرات اعم از عام و خاص محسوب می شود. تعیین روزنامه کثیرالانتشاری که هر گونه دعوت و اطلاعیه بعدی برای تشکیل مجمع عمومی عادی در آن آگهی شود.

صاحبان شرکت سهامی خاص این امکان را دارند تا ۱۰ برابر سرمایه ثبتی خود از بانک وام بگیرند. این نوع شرکت باید حداقل از ۳ شریک برخوردار باشد تا مجوز تاسیس را دریافت کند. تمام سرمایه های شرکت سهامی خاص، از طریق موسسان آن تامین شده و افراد دیگر در آن نقشی نخواهند داشت. برای تاسیس و ثبت شرکت سهامی خاص، نیاز به گذر از مراحل و ارائه مدارک خاصی است که در این مطلب به آنها اشاره خواهیم کرد. یکی از ارکان بسیار مهم شرکت سهامی خاص ، هیئت مدیره آن است که وظایف و اختیارات متنوع و گسترده‌­ای دارد.